Lubuskie Wiadomości » Sulęcin » Kierowca tira usłyszał pukanie i głosy. To Afgańczycy ukryci w skrzynce narzędziowej ciężarówki

Kierowca tira usłyszał pukanie i głosy. To Afgańczycy ukryci w skrzynce narzędziowej ciężarówki

15 kwietnia, 2021

Kierowca tira usłyszał pukanie i głosy. To Afgańczycy ukryci w skrzynce narzędziowej ciężarówki

W sobotę 10 kwietnia w Olszynie funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ośmiu Afgańczyków, którzy jechali ukryci w naczepie tira. W ten sposób usiłowali dostać się do Niemiec.

W sobotnie popołudnie  kierowca rumuńskiej ciężarówki zaniepokojony dobiegającymi z naczepy odgłosami pukania i nawoływania, zaalarmował patrol straży granicznej. Pogranicznicy realizowali zadania związane z kontrolą sanitarną koło byłego przejścia granicznego w Olszynie.

Patrol udał się do ciężarówki. W przestrzeni ładunkowej i w skrzyni narzędziowej znaleźli osiem osób. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski. Deklarowali, że pochodzą z Afganistanu i nie mają więcej niż 16 lat.

Wszyscy zostali zatrzymani. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, że wszyscy są pełnoletni. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe.

Okazało się także, są to mężczyźni w wieku 20-25 lat, którzy już wcześniej, na terytorium Rumunii, złożyli wnioski o ochronę międzynarodową.

Obecnie trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia Afgańczyków w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, a następnie przekazania ich do Rumunii w ramach tzw. procedury dublińskiej.

Polecane