Lubuskie Wiadomości » Zielona Góra » Oszuści „na wnuczka” okradli dwie zielonogórzanki

Oszuści „na wnuczka” okradli dwie zielonogórzanki. Seniorzy! Nie przekazujcie pieniędzy obcym osobom!

22 marca, 2021

Oszuści „na wnuczka” okradli dwie zielonogórzanki. Seniorzy! Nie przekazujcie pieniędzy obcym osobom!

Oszuści działający metodą „na wnuczka” okradli wczoraj dwie starsze zielonogórzanki. Jedna z pokrzywdzonych przekazała przestępcom 30 tysięcy złotych, druga natomiast oddała złotą biżuterię również wartą 30 tysięcy złotych. Pięć innych osób, które odebrały podejrzane telefony nie pozwoliło się oszukać i powiadomiło zielonogórską Policję. Przypominamy: „opowieści o wypadkach członków rodziny” czy „tajnych akcjach policji” to oszustwo. NIGDY NIE PRZEKAZUJCIE PAŃSTWO PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM.

Mimo wielu informacji w mediach, perfidni oszuści niestety wciąż znajdują osoby, które udaje im się okraść. Kolejnymi poszkodowanymi są dwie starsze zielonogórzanki oszukane metodą „na wnuczka”. Obie odebrały telefony, w których „płaczliwym” głosem „wnuczek” informował, że „ma kłopoty, bo potrącił pieszego na pasach”, mówił, że jest zatrzymany przez Policję i zaraz policjant wszystko wytłumaczy. Po czym rozmowę kontynuował kolejny oszust, który podając się za policjanta informował, że potrzebna jest kaucja, żeby „wnuczek” mógł wyjść z aresztu. Po pieniądze miał przyjść „adwokat”. 83-letnia zielonogórzanka oddała oszustom 30 tysięcy złotych, które miała w domu. Natomiast 91-latka przekazała perfidnym złodziejom całą złotą biżuterię i kosztowności, także warte 30 tysięcy złotych.   

Po raz kolejny ostrzegamy osoby starsze przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze dzwoniąc przez telefon i podając się za członka rodziny w kłopotach lub za policjanta, który chce pomóc członkowi rodziny i uchronić go przed „aresztowaniem” za spowodowanie wypadku. Dzwoniący oszust poleca oddać pieniądze „policjantowi”, który się po nie zgłosi lub wpłacić pieniądze na „bezpieczne konto”. Perfidni przestępcy wybierają na swoje ofiary osoby starsze, które tracą w ten sposób oszczędności całego życia. Pierwsze połączenie jest zawsze prze telefon stacjonarny.

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze, Zgrana Rodzina oraz Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto od stycznia prowadzą w naszym mieście kampanię informacyjną „Babciu! Dziadku! Uważaj na oszustów”. W ramach tej kampanii stworzone zostały ulotki oraz naklejki. Taką naklejkę senior może przykleić na drzwiach wejściowych oraz obok telefonu. Spoglądając na naklejkę starsza osoba może przypomnieć sobie o ostrzeżeniach. 

UWAGA!

  • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym. 

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 112, 47 7952411.

Polecane