Lubuskie Wiadomości » Zielona Góra » Pięknie. To będzie pierwszy taki tor w Zielonej Górze

Pięknie. To będzie pierwszy taki tor w Zielonej Górze

5 marca, 2021

Pięknie. To będzie pierwszy taki tor w Zielonej Górze

Społecznicy wraz z mieszkańcami, dzięki wspólnej mobilizacji doprowadzili do budowy nowego górskiego toru rowerowego 4 Żywioły. Powstanie przy ulicy Chmielnej, w lesie. To będzie pierwszy singletrack nie tylko w Zielonej Górze, ale też całym województwie lubuskim.

4 Żywioły – grupa, której inicjatywy wpływają niezwykle pozytywnie na mieszkańców ulicy Chmielnej i ich przyjaciół – a przede wszystkim ich życie. Liderzy: Paulina Bogucka, Emilia Kondrad, Agnieszka Opalińska i Tomasz Sroczyński zdecydowanie nie pozwalają zapomnieć o tej okolicy. Wiele udało się zrobić dzięki ich zaangażowaniu, m.in.: rodzinne sportowisko, murale przedstawiające cztery żywioły: wodę, ogień, powietrze i ziemię oraz tor przeszkód. Wykonane przy użyciu naturalnych materiałów, a służyć mają rekreacji, nauki równowagi czy podciągania i zeskakiwania.

Kolejnym punktem okazała się górska ścieżka rowerowa w mieście. O specyfice takiej ścieżki opowiedziała Emilia Konrad, co możemy wyczytać na portalu wiadomoscizg.pl:

“– Pętla w całości znajduje się w lesie. Powstaje na naturalnie ukształtowanym terenie – wyjaśnia Emilia Kondrad – Projekt zakłada dwa wjazdy, pierwszy przy ul. Chmielnej za blokami, gdzie przewidzieliśmy też stację naprawczą i drugi przy ul. Wrocławskiej. Liczymy na to, że ta nowa atrakcja spodoba się rowerzystom. Nie możemy się wręcz doczekać. – Mamy jednak wielką prośbę, aby do końca budowy toru powstrzymać się od wizyt na budowie i prób jeżdżenia. Przeszkodzi to w pracach. Obiecujemy jednak, że jeszcze w marcu pośmigamy nową trasą – deklaruje.”

Warto zaznaczyć, że ścieżka nie będzie kolidowała z powstałym już torem przeszkód dla biegaczy i szlakiem pieszym.

Firma, która podjęła się wykonania tego zadania, to Eco Rides, która pod marką „Enduro Trails” stworzyła kilka górskich ośrodków rowerowych na południu Polski. Właściciele firmy Jakub Jonkisz i Paweł Zyzański kochają jazdę na rowerze. Mają doświadczenie nie tylko hobbystyczne, ale również zawodowe. Pierwsza taka trasa w ich wykonaniu powstała w 2014 roku w Bielsku-Białej z inicjatywy Jakuba Jonkisza. Złożył do Budżetu Obywatelskiego pomysł stworzenia tras singletrack o różnej trudności, długości. Projekt uzyskał dofinansowanie i okazał się absolutnym hitem.

Na wiadomoscizg.pl przybliżył na czym polega idea singletrack’ów:

“„Singletrack” to wąska, kręta i pofalowana ścieżka, najprzyjemniejsza do jazdy rowerem górskim. W zależności od średniego spadku danej trasy oraz zastosowanej nawierzchni i przeszkód, singletracki mogą być przyjemnymi, równymi i bardzo łatwymi ścieżynkami, ale także szybszymi torami przypominającymi bobslejowe. Czasem zamieniają się w trudną trasę najeżoną korzeniami, kamieniami czy skalnymi uskokami. Ścieżka budowana w Zielonej Górze będzie miała kolor zielony – najłatwiejsza w  czterostopniowej skali trudności (patrz www.endurotrails.pl).”

Tereny Zielonej Góry bardzo dobrze nadają się do stworzenia tego typu tras. W okolicy znajduje się wiele pagórków, wzniesień, lasów. To idealne warunki na budowanie tras zielonych i niebieskich. Dokładnie taka powstanie przy ulicy Chmielnej – jednokierunkowa pętla o długości około 1,2 km.

Jonkisz podkreślił, że głównym złożeniem takich ścieżek nie jest aspekt komunikacyjny. Nie chodzi o przetransportowanie się z punktu A, do punkt B. Taka trasa opiera się przede wszystkim na rekreacji, dobrej zabawie czy wyzwaniu. Mówił także o tym, że Wzgórza Piastowskie świetnie nadałyby się do zagospodarowania przestrzeni w taki właśnie sposób – w postaci singletrack’ów.

Polecane