Lubuskie Wiadomości » Zielona Góra » Pieszy z pierwszeństwem na pasach, ale z zakazem używania telefonu

Pieszy z pierwszeństwem na pasach, ale z zakazem używania telefonu. Ważne zmiany w prawie o ruchu drogowym

10 marca, 2021

Pieszy z pierwszeństwem na pasach, ale z zakazem używania telefonu. Ważne zmiany w prawie o ruchu drogowym

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym wprowadzają przede wszystkim pierwszeństwo pieszych przechodzących przez jezdnię. Piesi nie będą mogli na pasach korzystać z telefonów.

Zgodnie ze zmianami w przepisach pieszy na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Pieszy wchodzący na pasy zyskuje pierwszeństwo przed każdym pojazdem, ale z wyjątkiem tramwaju.

Każdy kierujący dojeżdżający do przejścia dla pieszych będzie miał obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości tak, żeby zachować bezpieczeństwo pieszego.

Zmiany w przepisach zakazują pieszym na przejściach używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń zakłócających uwagę.

To nie konie zmian. Nowelizacja ustawy wprowadza limit prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w godzinach 23.00-5.00 dopuszczalna prędkość to 60 km/h.

Co ważne zmiany w prawie drogowym wprowadza obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach oraz drogach ekspresowych. Minimalny odstęp między pojazdami jadącym na tym samym pasie ruchu ma być nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Czyli jadąc z prędkością 100 km/h, odstęp między pojazdami musi wynieść 50  metrów. Minimalnego odstępu nie będzie jednak podczas wyprzedzania.

Zmiany wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2021 r.

Polecane