Lubuskie Wiadomości » Zielona Góra » Tak Zielona Góra protestuje przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego (ZDJĘCIA)

W Zielonej Górze protestowano przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego

28 stycznia, 2021

W Zielonej Górze protestowano przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego

W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie kontrowersyjnego wyroku z października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. W Zielonej Górze ludzie w proteście zebrali się na placu pod filharmonią. – Chcemy mieć wybór. Jesteśmy tu po to, żeby walczyć o nasze prawa – mówi protestująca Maria Krusz.

Zgodnie z wyrokiem TK przerywanie ciąży, nawet w przypadku najcięższych uszkodzeń płodu, jest w Polsce nielegalne. Natychmiast przez kraj zaczęła przetaczać się strajki kobiet. W Zielonej Górze protestujący zebrali się na placu przed filharmonią.

Demonstranci przynieśli polskie flagi. Przyszli z transparentami, na których wyrażają swoje niezadowolenie z wyroku  TK oraz rządu PiS. W tle jest puszczana piosenka „Mój jest ten kawałek podłogi” oraz muzyka z filmu „Gwiezdne wojny” . Wokół placu zebrał się zielonogórska policja. Mundurowi trzymają się jednak z boku, nawet nie podchodzą do protestujących.

Wśród protestujący są kobiety, mężczyźni oraz duża ilość młodzieży. – Jesteśmy tu po to, żeby walczyć o swoje prawa, godność oraz możliwość wyrobu. Mamy do tego prawo jak kobiety, ponieważ nikt oprócz kobiet nie jest w stanie tego zrozumieć – mówi Maria Krusz.

Zebrani na placu sprzeciwiają się zmuszeniu kobiet do rodzenia ciężko uszkodzonych dzieci. – Decydujący o wyroku z pewnością nie mają niepełnosprawnych dzieci i nie stawali nigdy przed takim dylematem – mówią ludzie. Dodaje, że to wyrok polityczny.

Ludzie rozumieją, że decyzja TK została opublikowana teraz, kiedy rząd ma poważne problemy ze szczepieniami i branżami turystyczną, hotelarską oraz fitness. I to ma odwrócić. – Nikt nie ma prawa decydować o ty, że kobiety mają rodzic ciężko zdeformowane płody. Nikt nie ma prawa nakazać kobiecie cierpieć, a z pewnością nie zrozumie tego żaden mężczyzna – mówi protestujący Rafał Kasza.  

Protestujący są oburzeni decyzja TK. – Nie jestem za aborcją, ale jestem za tym, żeby każdy miał swoje zdanie i każdy miał swój wybór – mówi Kacper Kubiak.

Polecane