Lubuskie Wiadomości » Zielona Góra » Zakład gospodarki komunalnej wywozi śnieg z zielonogórskiej starówki (ZDJĘCIA)

Super akcja. Zakład gospodarki komunalnej wywozi śnieg z zielonogórskiej starówki (ZDJĘCIA)

18 lutego, 2021

Super akcja. Zakład gospodarki komunalnej wywozi śnieg z zielonogórskiej starówki (ZDJĘCIA)

W czwartek, 18 lutego, nad ranem zielonogórski Zakład Gospodarki Komunalnej wywoził śnieg ze starówki. Dzięki temu będzie mniej roztopów i lodu. Śnieg z solą trafia na wysypisko, gdzie jest pomocny w rekultywacji.

Śnieg zalegający na starym mieście nad ranem zgarniała ładowarka. Trafiał na pojazd, który wywoził go na wysypisko śmieci. – Zrobiliśmy kilkadziesiąt kursów – mówi Agnieszka Miszon z zakładu gospodarki komunalnej.

To ważna inicjatywa ZGK. Mamy plusowe temperatury i zalegająca warstwa śniegu zaczęła się mocno roztapiać. – Dzięki wywożeniu śniegu na rynku będzie znacznie mniej roztopów – wyjaśnia A. Miszon. Będzie również dużo bezpieczniej. – Topniejący w dzień śnieg zamarza nad ranem. To powoduje, że robi się ślisko i niebezpiecznie – mówi A. Miszon.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. W zalegającym śniegu znajduje się duża dawka soli sypana podczas zimowej akcji.  Podczas roztopów sól z topniejącego śniegu szkodzi roślinom. – Śnieg jest wykorzystywany do rekultywacji wysypisku – tłumaczy A. Miszon.

ZGK i tak ograniczyło szkodliwość soli do minimum. – Używamy ekosoli, znacznie mniej szkodliwej od innych mieszanek – mówi Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze.  

Polecane